Ahoy Senor e vendos veten në përzierjen e Cheltenham Gold Cup

SHARE:

Publikuar

on

Ne përdorim regjistrimin tuaj për të siguruar përmbajtje në mënyrat për të cilat jeni pajtuar dhe për të përmirësuar kuptimin tonë për ju. Mund të çabonohesh në çdo kohë.

Ahoy Senor ishte një nga fituesit e mëdhenj në Ditën e Gjyqeve në Cheltenham pasi ai doli fitimtar në Cotswold Chase. Gara e ndjekjes së qëndrimit është një nga provat për Kupën e Artë të Cheltenham në Festivalin Cheltenham dhe ai mbizotëroi me stil mbresëlënës.

Ndjekësi rishtar fitues i klasës së parë u kthye në maksimumin e tij për suksesin e tij të parë të sezonit në garën 3m1½f. Ai mundi një fushë të fortë që përfshinte Protektorat, Noble Yeats dhe Sounds Russian.

Ndjekësi tetë vjeçar tani ka Shanset Paddy Power Cheltenham e 10/1 për eventin Blue Riband të takimit. Ai është i pesti më i mirë në bastet për garën në të njëjtën hipodrom si fitorja e tij në Cotswold Chase.

Pasi mundi disa nga rivalët e tij të Gold Cup në provën për Kupën e Artë, Ahoy Senor ka të ngjarë të jetë një nga këshilla për garat në Cheltenham kete vit. Vrapuesja e Lucinda Russell qëndroi më mirë se pjesa tjetër e fushës deri në kodrën në Prestbury Park. Ishte vetëm paraqitja e tij e dytë në kurs, pasi ai përfundoi i dyti në Brown Advisory Novices' Chase në Festival marsin e kaluar.

Lucinda Russell tani me pretendentin kryesor të kupës së artë

Trajnerja me bazë skoceze Lucinda Russell ishte e suksesshme në Randox Health Grand National në vitin 2017 kur One for Arthur fitoi vrapimin më të famshëm në botë. Kjo mbetet fitorja më e madhe e karrierës së saj deri më tani.

Russell, e cila ndihmohet nga bashkëshorti i saj, ish-kampioni kombëtar i gjuetisë, kalorësi Peter Scudamore, ka vetëm një fituese të Festivalit Cheltenham në emrin e saj. Brindisi Breeze fitoi garën e Albert Bartlett Novices' Hurdle në 2012.

Për të shkuar në takimin më të madh në kalendarin e gjuetisë kombëtare në mars me një pretendente të gjallë të Cheltenham Gold Cup është diçka për të cilën e gjithë stalla e saj do të jetë e emocionuar. Është gjithashtu një nxitje e madhe për garat skoceze, pasi ajo ka treguar se mund të konkurrojë me lojtarë si Paul Nicholls, Nicky Henderson dhe Dan Skelton në këtë sport.

Trajnerja fituese e Grand National nuk ka ende një vrapues në Cheltenham Gold Cup, kështu që Ahoy Senor do t'i japë fund pritjes së saj për një hyrje në garën më prestigjioze të Festivalit nëse ai rreshtohet më vonë këtë sezon. Russell do të bëjë ofertë për t'u bashkuar me një klub të vogël trajnerësh që kanë fituar si Kupën e Artë ashtu edhe Grand National.

Galopin Des Champs kryeson bastet e Gold Cup

Ndjekësi i yllit të Willie Mullins, Galopin Des Champ, është favoriti i ngrohtë për Kupën e Artë të Cheltenham të këtij viti. Kali irlandez fitoi John Durkan Memorial Punchestown Chase më herët gjatë fushatës.

Ndjekësi tri herë fitues i klasës së parë ra në gardhin përfundimtar në Festivalin Cheltenham në 2022 në Chase Turners Novices. Ai ishte shumë larg nga rivalët e tij kur gaboi në pengesën e fundit.

Shtatëvjeçari është vendosur të shfaqë kredencialet e tij të Kupës së Artë kur të vijë në radhët e radhës në Kupën e Artë të Irlandës në Festivalin e Garave në Dublin. Ai do të përballet me Stattler, Conflated dhe Kemboy në testin e tij të fundit në pistë.

Kupa e Artë Cheltenham e këtij viti zhvillohet më 17 mars në atë që është dita e katërt dhe e fundit e Festivalit Cheltenham 2023.