Lidhu me ne

Rusi

George Soros: Qytetërimi 'mund të mos i mbijetojë' ndikimit të luftës në Ukrainë

SHARE:

Publikuar

on

Ne përdorim regjistrimin tuaj për të siguruar përmbajtje në mënyrat për të cilat jeni pajtuar dhe për të përmirësuar kuptimin tonë për ju. Mund të çabonohesh në çdo kohë.

Filantropisti argumenton se Perëndimi duhet të "mobilizojë të gjitha burimet tona" për të mposhtur Putinin - pasi lufta po frenon veprimet urgjente kundër ndryshimeve klimatike.

Pushtimi i Ukrainës “mund të ketë qenë fillimi” i Luftës së Tretë Botërore, sipas filantropistit dhe financierit George Soros. Duke folur në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, ai argumenton se edhe nëse ky rezultat shmanget, lufta e ka zbritur luftën kundër ndryshimit të klimës në vendin e dytë - dhe ne kemi "në mbetur shumë prapa". Ky dëm është në prag të të qenit i pakthyeshëm - që do të thotë se qytetërimi ynë "mund të mos mbijetojë".

Aksione të tilla të larta kërkojnë që ne të "mobilizojmë të gjitha burimet tona" pasi "mënyra më e mirë dhe ndoshta e vetmja për të ruajtur qytetërimin tonë" është "të mposhtim Putinin". Putin "e di se sa i dobët është pozicioni i tij", "duket se e ka njohur" "gabimin e tij të tmerrshëm" kur pushtoi Ukrainën dhe tani po "përgatit terrenin për të negociuar një armëpushim", sipas z. Soros. Megjithatë, “armëpushimi është i paarritshëm sepse atij nuk mund t'i besohet. Putinit do t'i duhej të fillonte negociatat e paqes, gjë që ai nuk do ta bëjë kurrë sepse do të ishte e barabartë me dorëheqjen”. Putini lejoi një ekspert ushtarak që kundërshtonte pushtimin që "të dilte në televizionin rus për të informuar publikun se sa e keqe është situata".

Soros argumenton se Evropa duket se po "lëviz në drejtimin e duhur" - duke vepruar me "shpejtësi, unitet dhe energji" më të madhe se kurrë më parë në historinë e saj. “Pas një fillimi hezitues”, presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen, gjithashtu “ka gjetur një zë të fortë pro-evropian”. Edhe pse ne “nuk mund të parashikojmë rezultatin, Ukraina sigurisht që ka një shans luftimi” për të fituar luftën, pretendon ai, megjithëse ata “duhet të luftojnë në terren të hapur ku epërsia numerike e ushtrisë ruse është më e vështirë për t'u kapërcyer”.

Megjithatë, "sa më i dobët Putini bëhet, aq më i paparashikueshëm bëhet". Udhëheqësit evropianë "ndjejnë presionin" pasi kuptojnë se "Putini nuk mund të presë derisa të zhvillojnë burime alternative të energjisë", por mund "të mbyllë rubinetat e gazit ndërsa ai vërtet dhemb". Kohezioni i Evropës “përballet me një provë të rëndë, por nëse vazhdon të ruajë unitetin e saj, mund të forcojë sigurinë energjetike të Evropës dhe udhëheqjen në klimën”.
 
Soros mbështet masat, pas pushtimit të Ukrainës, për të promovuar një integrim më të madh evropian. Ai miratoi planin e kreut të Partisë Demokratike Italiane Enrico Letta për një Evropë pjesërisht të federuar, në të cilën vendet kryesore heqin dorë nga fuqia e vetos në fushat kryesore të politikave. Ai gjithashtu mbështet thirrjet e presidentit Macron që Ukraina, Moldavia dhe Ballkani Perëndimor të kualifikohen për anëtarësim në BE.

Soros beson se Gjermania do të paguajë një "çmim të rëndë" për politikat "merkantiliste" të kancelares Merkel, në të cilat marrëveshjet speciale me Rusinë për furnizimin me gaz u kombinuan me lejimin e Kinës që të bëhej tregu më i madh i eksportit të Gjermanisë. Politika të tilla "e bënë Gjermaninë ekonominë me performancën më të mirë në Evropë", një pozicion që z. Soros beson se do ta humbasë ndërsa kalon në procesin e gjatë të riorientimit të ekonomisë së saj.  

Megjithatë, ai lavdëron kancelarin gjerman Olaf Scholz sepse ai "duket gjithmonë se bën gjënë e duhur në fund" - nga thyerja e traditave të socialdemokratëve te braktisja e Nordstream 2, te angazhimi i 100 miliardë eurove për mbrojtjen dhe sigurimin e armëve për Ukrainën. Zoti Soros. e veçon kryeministrin italian si "më të guximshëm" për marrjen e një qëndrimi të fortë kundër Putinit "megjithëse varësia e Italisë ndaj gazit është pothuajse aq e lartë sa ajo e Gjermanisë".

reklamë

Duke iu kthyer Kinës, Soros argumenton se Xi Jinping "është i detyruar të dështojë" sepse i dha leje Putinit për të nisur një sulm të pasuksesshëm kundër Ukrainës kundër interesave më të mira të Kinës. "Kina duhet të jetë partneri i lartë në aleancën me Rusinë, por mungesa e vetëbesimit të Xi Jinping e lejoi Putinin të uzurponte atë pozicion”, thotë ai. Xi Jin Ping "vazhdon të mbështesë Putinin", argumenton zoti Soros, "por jo më pa kufi".

Politika Zero Covid e Presidentit Xi, e cila e ka detyruar popullatën në qendra të improvizuara karantine në vend që t'i lejojë ata të karantinohen në shtëpi, "e ka çuar Shangain në prag të rebelimit të hapur", argumenton ai. Dështimi i Xi për t'i ofruar popullit kinez një vaksinë që ofron mbrojtje kundër varianteve të reja është "sekret fajtor" i tij, për të cilin ai "nuk mund të përballojë të pastrohet" sepse mund të rrezikojë shpresat e tij për t'u emëruar në një mandat të tretë, kur skadon detyra e tij e dytë. në vjeshtën e vitit 2022, duke e bërë atë sundues të përjetshëm.

Sipas Soros, "gabimi më i keq" i Presidentit Xi ishte "dyfishimi i Zero Covid". Bllokimet patën "pasoja katastrofike" dhe e shtynë ekonominë kineze në një rënie të lirë e cila, në krye të krizës së pasurive të paluajtshme dhe ndërprerjes së zinxhirëve të furnizimit, mund ta kthejë inflacionin global në një depresion global.

Soros argumenton se Xi Jinping është në një pozicion më të kufizuar sesa pretendohet shpesh. Ai ka "shumë armiq", megjithëse ata kanë frikë të sulmojnë drejtpërdrejt "sepse ai ka centralizuar të gjitha instrumentet e mbikëqyrjes dhe shtypjes në duart e tij". Nëse Byroja Politike është e pakënaqur me performancën e tij, ata "mund të mos i japin dorën e lirë për të zgjedhur anëtarët e Byrosë Politike të ardhshme" - [duke reduktuar] fuqinë dhe ndikimin e tij dhe e bëjnë më pak të ngjarë që ai të bëhet sundimtar i përjetshëm".

Soros beson se pushtimi i Ukrainës “nuk doli nga bluja”: është një luftë midis dy sistemeve diametralisht të kundërta të qeverisjes – shoqërisë së hapur dhe shoqërisë së mbyllur. Ndërsa në një shoqëri të hapur, roli i shtetit është të mbrojë lirinë e individit, "në një shoqëri të mbyllur roli i individit është t'u shërbejë pushtetarëve të shtetit"

Pas sulmeve të 9 shtatorit në 11, rryma u kthye kundër shoqërive të hapura, argumenton ai, me regjimet represive në epërsi – dhe Kina dhe Rusia që paraqesin kërcënimin më të madh. Kjo është për shkak të zhvillimit të teknologjisë dixhitale, veçanërisht të inteligjencës artificiale, që prodhon instrumente kontrolli që ndihmojnë regjimet represive. Z. Soros argumenton se Kina ka mbledhur të dhëna personale për mbikëqyrjen dhe kontrollin e qytetarëve të saj në mënyrë më agresive se çdo vend në histori. Kohët e fundit, COVID-2001 ka ndihmuar në legjitimimin e instrumenteve të kontrollit, sepse ato ishin kaq të dobishme në trajtimin e virusit.

Vladimir Putin dhe Xi Jinping të dy bëjnë "gabime të habitshme" sepse sundojnë me frikësim, përfundon Soros. “Putin pritet të mirëpritet në Ukrainë si një çlirimtar” ndërsa “Xi Jinping po i përmbahet një politike Zero Covid që nuk mund të mbahet”.

  1. George Soros është themelues i Soros Fund Management dhe themelues dhe kryetar i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur. Ai e filloi punën e tij filantropike në vitin 1979 me bursa për studentët e universitetit afrikanë të zi në Afrikën e Jugut dhe për disidentët e Evropës Lindore për të studiuar në Perëndim. Ai ka dhënë më shumë se 32 miliardë dollarë për të avancuar të drejtat dhe drejtësinë në mbarë botën. 
  2. Për të parë fjalimin
  3. Teksti i plotë

Ndani këtë artikull:

EU Reporter publikon artikuj nga një shumëllojshmëri burimesh të jashtme të cilat shprehin një gamë të gjerë pikëpamjesh. Qëndrimet e marra në këta artikuj nuk janë domosdoshmërisht ato të EU Reporter.

Trending